scorecardresearch

Diş Eti Çekilmesinin sebepleri nelerdir ? - Dt. Hakkı Serdar Ünal

90 izlenme
Kategori Sağlık
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama

1- -Diş eti hastalığı: 13yaşından itibaren görülebilen çok sık rastlaman iltihabi bir hastalıktır. Diş eti dokuları ve dişin destek kemiğini (çene kemiği) etkileyen ve dişin kaybı ile sonuçlanan hastalıktır. İlerlemesi sırasında dişetlerinde çekilmeler,dişlerde salllanmalar meydana gelir. Tedavi ve iyi ağız bakımı ile iyileşen dokularda meydana gelen diş eti çekilmeleri çeşitili şekillerde tedavi edilir.


2-Yaşlanma: Dişeti çekilmelerin yaşlanma ile artmakta olduğu görümüştür.Yaşlanma ile görülen diş eti çekilmesi ağızda yaygındır ve fizyolojık olarak kabul edilir.

3-Dişlerdeki çapraşıklıklar: Diş dizilimindeki çapraşıklıklar,alt ve üst çenenin kapanmasındaki bozukluklar dişeti çekilmelerine sebep olur.Çenenin dar olması nedeniyle farklı yerden çıkan dişlerde dişeti çekilmeleri olabilir. Ortodontik tedavi ile tedavi edildikten sonra periodontal cerrahi yöntemleriyle tedavi edilir.Yani dişeti cerrahisi uygulanıe ve açık yüzey kapatılmaya çalışılır.

4-Yanlış diş fırçalama: Dişleri çok sert,yatay fırçalamak zaman içinde dişetlerinde çekilmelere ve açığa çıkan yüzeyde de hassasiyete sebep olur.

5-Diş sıkma ve diş gıcırdatma: Her yaşta rastlanılan bu problem çoğunlukla psikolojik kökenli ,strese bağlı oluşur. Gün içinde veya sıklıkla uykuda dişler büyük kuvvetlerle sıkılır ve bir süre sonra dişeti çekilmeleri olur.Dişlerde hassasiyet ve estetik sorunna sebep olur.

6-Dişetine bağlanan frenilum denilen kas dokusunun yüksek olması: Özellkle alt ön bölgede görülen bu dişeti çekilmesi tedavi ile tamamen kapanabilir.


Dt. Hakkı Serdar Ünal
Diş Hekimi
Adres: Tütüncü Mehmet Efendi Cad. No:17 Göztepe / İSTANBUL
Telefon: 90 (216) 356 17 17 / 90 (216) 356 23 23
e-mail: info@dentestetik.com.tr
Etiketler